ورود

ماجرای واگذاری دریای خزر به روسیه

19

ماجرای واگذاری دریای خزر به روسیه / سهم ایران را از توافق جديد دریای کاسپین قرارداد قزاقستان
تلویزیون روسیه سهم ایران را از توافق جديد دریای کاسپین مشخص كرد.
مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در جلسه علنی نوبت عصر در طرح سوال خود از وزیر خارجه درباره کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، گفت: بدون اینکه مبحث رژیم حقوقی دریای خزر در کمیسیون امنیت ملی مورد بررسی قرار گیرد، اعلام شد که در مرداد سال ۹۷ این کنوانسیون به تصویب رسیده، یک سال از زمان طرح سوال ما گذشته است. مسائل و شرایط بین المللی نیز نسبت به گذشته تغییر کرده است و ما به جهت دلسوزی برای منافع ملی این سوال را مطرح کرده ایم.

وی افزود: برخی رسانه‌های ضد نظام ماجرای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را به گونه‌ای جلوه دادند که گویا نظام جمهوری اسلامی کل دریای خزر را بخشیده و نمایندگان نیز سکوت کرده اند؛ لذا ما از وزیر امور خارجه خواستیم که در این خصوص توضیحاتی را ارائه دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: فعالیت‌هایی که آقای ظریف در عرصه دیپلماسی و در راس دستگاه دیپلماسی دارند برای همه آشکار است.

کواکبیان بیان کرد: دریاچه خزر بزرگترین دریاچه دنیاست که دو کشور ایران و روسیه قبل از فروپاشی شوروی آن را محاصره کرده بودند، بعد از فروپاشی شوروی ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان نیز به روسیه اضافه شدند و در حال حاضر ۵ کشور ساحلی وجود دارد که باید درباره این دریاچه نظر دهند.

وی گفت: دیدگاهی بر اساس نظرات حقوقی معتقد است طبق ماده ۱۲۳ کنوانسیون حقوق دریاها، در صورت عدم وجود قانون جامع بین المللی، توافقات کشور‌های اطراف دریا به عنوان قانون محسوب می‌شود. ماده ۷۴ این قانون نیز در مورد فلات قاره توافق کشور‌های ساحلی را اصل می‌داند.

عضو فراکسیون امید مجلس بیان: در طول تاریخ، ما دو قرارداد با روسیه داشتیم. یکی قرارداد ایران و روسیه در سال ۱۳۰۰، که گفته شده ایران و شوروی به صورت مساوی حق استفاده از دریای خزر را دارند. قراردادی نیز در سال ۱۳۱۹ هجری شمسی به تصویب رسید که جزئیات رژیم حقوقی دریانوردی مشخص شد. غیر از این دو عهدنامه، هیچ توافقی بین ایران و روسیه در مورد دریای خزر وجود ندارد، بر اساس قواعد اول سهم ما از بستر و زیربستر دریای خزر ۵۰ درصد است.

وی افزود: متاسفانه برخی کشور‌های حاشیه دریای خزر دیدگاه دیگری را در زمان آقای احمدی نژاد مطرح کردند که پاسخ لازم را نگرفتند، در آنجا اعلام شد که توافقات دوجانبه‌ای بین کشور‌ها وجود دارد و طول ساحل را مبنا می‌دانند. بر اساس این نگاه، سهم ایران از دریای خزر حدود ۱۱ درصد است و عده‌ای در برخی دستگاه‌ها معتقدند ما باید به همین ۱۱ درصد قانع باشیم.

نماینده مردم تهران گفت: ما معتقدیم اگر نگوییم هرکدام از آن ۵ کشور ۱۲.۵ درصد و روی هم ۵۰ درصد سهم از دریای خزر دارند ،باید اعلام کنیم ملت ایران هرگز به کمتر از سهم ۲۰ درصد از دریای خزر قانع و راضی نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه در عرصه دیپلماسی، مبنا منافع ملی است، گفت: ما نباید دوست دائمی و یا دشمن دائمی داشته باشیم، بجز رژیم صهیونیستی. روسیه در حال حاضر به عنوان متحد استراتژیک ما محسوب می‌شود.

نماینده تهران با بیان اینکه ما در خصوص سوریه، منطقه، همراهی‌هایی را با روسیه داشتیم، گفت: در همراهی با روسیه با توجه به سوابق تاریخی، باید با تردید نگاه کرد در تدوین رژیم حقوقی دریای خزر باید منافع ملت ایران لحاظ شود. قرارداد‌های دوجانبه بین کشور‌ها به هیچ عنوان برای رژیم حقوقی دریای خزر به رسمیت نمی‌شناسیم و برای ما سندیت ندارد و به هیچ عنوان به کمتر از ۲۰ درصد سهم ایران از بستر و زیربستر دریای خزر قانع نخواهیم بود.

وی گفت: در قرارداد نهایی باید مباحث زیست محیطی و امنیت ملی و همچنین نحوه بهره برداری از منابع دریای خزر مدنظر قرار گیرد، ۴ کشور همسایه در بهره برداری از منابع انرژی، شیلات و آب دریای خزر از ما جلوتر هستند.

کواکبیان اظهار کرد: ظریف را فخر الوزرای کابینه دوازدهم می‌دانم، اما در عین حال اعلام می‌کنم ما هرچه شما را دوست داشته باشیم، اما ملت، کشور و تمامیت عرضیمان را بیشتر از شما دوست داریم. در عین رفاقت با روسیه باید با تردید به این کشور نگاه کرد و نباید سرسوزنی از منافع ملی و امنیت ملی در دریای خزر کوتاه بیائیم. حتماً باید کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: بنده از طرف آقای قربانی، آقای حسین زاده و اعضای فراکسیون دیپلماسی مجلس عرض می‌کنم اگر تضمین‌های لازم در خصوص این کنوانسیون داده شود، از پاسخ‌های وزیر قانع شده ایم و نیاز به رای گیری نیست.


واگذاری دریای خزر به روسیه
واگذاری دریای خزر
کنوانسیون دریای خزر
رژیم حقوقی دریای خزر
سهم ایران از دریای خزر

  • شنبه 12 مرداد 1398

دیدگاه خود را وارد نماید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی